Menu

Smishing (skraćeno od "SMS phishing") je oblik prevare u kojem napadači koriste SMS kako bi prevarili ljude i dobili njihove lične informacije, kao što su brojevi  kreditnih kartica, šifre ili drugi osetljivi podaci.

Ova vrsta prevare postaje sve  češća, pa je važno znati kako prepoznati smishing i kako se zaštititi od njega. 
 
 

KAKO PREPOZNATI SMISHING

 

1. Nepoznati pošiljaoci: Budite oprezni kada dobijete SMS od nepoznatog broja ili ako se osoba predstavlja kao neko iz banke, kompanije za kreditnu karticu ili druge institucije.

Banka nikada neće tražiti da dostavite lične podatke ovim putem.

2. Upotreba pretećih scenarija: Napadači često koriste preteće scenarije, kao što su obustava računa ili kazne, kako bi izazvali strah i naterali vas da im otkrijete svoje informacije.

3. Kratke URL adrese: Ako SMS sadrži skraćene URL adrese ili vas poziva da posetite sumnjive veb stranice, budite oprezni. Ne otvarajte takve linkove.



 


Smishing se često oslanja na manipulaciju strahom i hitnošću.



Stoga je važno da budete pažljivi, proverite identitet pošiljaoca i nikada ne delite osetljive informacije  kroz SMS bez verifikacije. Ovako ćete sačuvati svoje finansijske i lične podatke od  potencijalnih prevara ovog tipa.

 
 
 

KAKO SE ZAŠTITITI OD SMISHINGA

 

1. Proverite identitet pošiljaoca: Ako dobijete SMS od institucije ili kompanije, proverite identitet pošiljaoca tako što ćete potražiti zvanični kontakt broj sa njihove veb stranice i pozvati ih direktno kako biste proverili validnost poruke.

2. Ne delite lične informacije: Nikada ne otkrivajte lične ili finansijske informacije kroz SMS bez verifikacije identiteta osobe koja vas kontaktira.

3. Budite oprezni sa ličnim informacijama: Ne delite osetljive informacije kao što su brojevi kreditnih kartica ili šifre kroz SMS, čak i ako osoba tvrdi da je zvanični predstavnik institucije.

4. Ne klikćite na sumnjive linkove: Izbegavajte otvaranje linkova kroz SMS ako vam deluju sumnjivo ili nepouzdano. Klikom na link, napadač može imati za cilj da se izvrši preuzimanje zlonamernogsoftvera čime napadač može preuzeti kontrolu nad telefonom, ili da uputi na zlonameran sajt u kome se traži unos ličnih podataka pod izgovorom da je u pitanju nagradna igra, sprečavanje blokade računa, verifikacija podataka i slično.

5. Redovno ažuriranje softvera: redovno ažurirajte operativni sistem telefona i instalirajte aplikaciju protiv virusa/malvera. U ponudi ima dosta besplatnih verzija.

6. Obavestite nadležne: Ako sumnjate da ste bili žrtva ove vrste prevare, odmah obavestite nadležne organe i svoju banku kako biste preduzeli neophodne korake zaštite.

Smishing se često oslanja na manipulaciju strahom i hitnošću. Stoga je važno da budete pažljivi, proverite identitet pošiljaoca i nikada ne delite osetljive informacije  kroz SMS bez verifikacije. Ovako ćete sačuvati svoje finansijske i lične podatke od  potencijalnih prevara ovog tipa.